Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.

YenileGeç
Cuma , 20 Nisan 2018

Fotoğrafçılık: İlk Adım

Söz konusu fotoğrafçılık olunca mobil, profesyonel veya amatör hiç fark etmez, hepsinde bilinmesi gereken temeller vardır. Öncelikle fotoğrafçılıkta karşılaşılan sık terimlere ve onların ne anlama geldiklerini inceleyeceğiz. Hem dijital hem de mobil fotoğrafçılıkta kullanılan terimlerin büyük çoğunluğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

zoom

2x 4x 6x 8x 10x… Zoom
Bir kameranın objektifinin optik ya da dijital olarak yaptığı zoom oranını ifade eder. Örneğin 3x değeri 3 kademe optik veya dijital olarak çekim alanına yakınlaşma olarak düşünülebilir. Cihazın ne kadar optik zoom yapabildiğini üzerinde yazan değerlerle yapılan bir kısa matematik işleminde öğrenilebilir. Örneğin; 16-50mm bir lense sahipseniz, lensin ne kadar optik zoom yaptığını 50/16 işleminden çıkan sonuca uyarlayabilirsiniz. Buradaki 16 lensin en gerideki pozisyonunu, 50 ise maximum yakınlaşmasını belirler.

A/D Converter (Analog/Dijital Dönüştürücü)
Analog/Dijital Konvertör, CCD üzerinde analog bir görüntüyü dijitale çeviren bir aleti ifade eder. Bu değerlere göre bilgisayar dijitale dönüşmüş olan bu sinyalleri algılayıp tanımlayabilir.

AE (Otomatik Pozlama)
Açılımı “Auto Exposure” olup, otomatik pozlama anlamına gelir. Mevcut ışık şartlarında makinenin en uygun pozlamayı otomatik olarak yapması anlamına gelen bir sistemdir. Kameralarda basit bir AE sistemi de olabilir ya da biraz gelişmiş ve manuel olarak size ayar imkanı sunan türleri de olabilir. Otomatik pozlama sisteminin üç çeşiti vardır:
1. Programmed (Programlanabilir/Programlanmış)
2. Aperture Priority (Diyafram Öncelikli)
3. Shutter Priority (Denklanşör Öncelikli)

a6500_sel1670z

AE Lock ( Otomatik Pozlama Kilidi)
Otomatik poz kilidi anlamına gelen bu ifade, çekimi yapmayı düşündüğünüz alan veya objeyi kadrajladıktan sonra deklanşöre yarım basarak makinenin o alana veya objeye pozlama anlamında kilitlenmesi ve çekime hazır hale gelmesi anlamına gelir.

AF (Otomatik Odaklama)
Açılımı “Auto Focus” olup otomatik odaklama demektir. Kadrajladığınız obje veya alana kamera objektifinin otomatik olarak odaklama yapması da denebilir.

Aperture / Diyafram
Bir objektif içerisinde irise benzeyen ve objektiften geçen ışık miktarını düzenleyen yapraklardan oluşmuş bir düzenektir. Görüntü sensörüne düşecek ışık miktarını ayarlar. Işık miktarı bu kapağın standart mesafelerde durmasıyla ölçeklendirilir. Bu kapakların hızı da çekimdeki ışık dengesini etkiler.

Aperture Priority (Diyafram Öncelikli)
Fotoğraf makinelerinde A ile gösterilen bu çekim modu diyafram öncelikli çekimi ifade eder. Bu Diyafram öncelikli çekim modunda kullanıcı diyafram aralığını seçince fotoğraf makinesi çekim hızını otomatik olarak ayarlayarak pozlamanın oluşması sağlar. Bu modda diyafram açıklığı istenildiği gibi değiştirilir ve fotoğraf makinesi de deklanşör hızını otomatik olarak seçilen değere göre ayarlar.

Aspect Ratio (Görüntü Oranı)
Görüntü oranı anlamına gelen bu ifade görüntünün 3:2, 4:3, 16:9 gibi bir orantı ile çerçevelenmesi anlamına gelir. Bir çok kamera 4:3 oranlı görüntü oluştururken bazıları 3:2 oranlı çekimler yapabilir. 16:9 daha çok video çekimlerinde gerçekleşen bir orandır. Tabi bunlar isteğe göre de değiştirilebilir.

AWB (Otomatik Beyaz Dengesi)
“Automatic White Balance” olan açılımı, kameraların çekim yaparken pozlama esnasında beyaz ayarını otomatik olarak yaptığı sistemi ifade eder.

fb_img_1476280276459

B&W
“Black and White” olan açılımı siyah beyaz çekimi ifade eder.

Back Light (Ters Işık)
Arka ışık ya da ters ışık anlamına gelir, otomatik modda cihaz bu durumu algılayıp kendisi ayarladığı gibi manuel olarak da ayarlanabilir. Bu mod özellikle günbatımı çekimlerinde kullanılmaktadır.

Blur (Bulanıklık)
Fotoğraf çekimi sırasında makinenin çeşitli etkenlerle titremesi ve hareket etmesinden kaynaklanan bulanıklık etkisini anlatan bir ifadedir. Sonradan efekt olarak da uygulanabilir.

Brightness (Parlaklık)
Dijital bir görüntüdeki her bir pikselin siyahtan beyaz doğru olan parlaklık değeridir. Genellikle parlaklıkta 0 değeri siyahı, 255 değeri ise beyazı ifade eder.

Burst Mode (Seri Çekim Modu)
Deklanşöre basıldığında kameranın hızlı bir şekilde görüntüyü oluşturabilme yeteneğini ifade eder. Time Shift Burst buna en iyi örnektir ki adından da anlaşılır.

Center-Weighted (Merkezi Ağırlık)
Merkez ağırlıklı diye ifade edilen bir pozlama çeşididir. Kamera pozlamayı yaparken görmüş olduğu alanın merkezini baz alarak pozlamayı oluşturması demektir.

Color Balance (Renk Dengesi)
Renk uygunluğunu ifade eder. Gerçek görüntü renkleriyle dijital olarak elde edilmiş renklerin uyuşması demektir. DSLR cihazların bu konuda ne kadar iyi olduğunu hepimiz biliyoruz, mobilde ise şuan için en iyi renk veren Xperia XZ’de bulunan yeni sensörün yaptığı iş bu dengeyi maksimum seviyeye çıkarmaktır.

Color Depth (Renk Derinliği)
Renk derinliği demektir. Tüm dijital sistemler artık en az 24-bit yani 16.7 milyon renk derinliği kullanırlar. Bu RGB yani Kırmızı, Yeşil, Mavi olan üç temel rengin 16.7 milyon tonajdan oluşumu demektir.

xperia-x-sample

(Xperia X ile çekilen bir örnek)

Continuous Autofocus (Devam Eden Odaklama)
Henüz deklanşöre yarım basmadan bile kameranın sürekli olarak gördüğü alana dair otomatik olarak netleme yapmasını ifade eder. Buna istinaden 4D Focus olarak karşımıza çıkan sezgisel netlik özelliğinin altında bu sistem vardır. Bu özellik artık mobil cihazlara da girmiş bulunmakta.

Contrast (Renk Zıtlığı)
Görüntüde renklerin birbirine zıtlığını belirlemek amacıyla, kullanıcı tarafından değiştirilir. Kontrastı artırılmış fotolarda objeler ve renkler birbirlerinden daha ayrı ve farklılığı gayet belirgin biçimde sunarken, düşük kontrastta renkler birbirine daha yakınca olur ve fotoğrafa soft (yumuşak) bir hava katar.

Diyafram Değeri
Sensöre düşecek olan ışık miktarını belirleyen diyafram yapraklarının açıklık derecesini belirleyen değerlerdir. Görüntüdeki odak objeye belirlenen netlik seviyesinde etkiler. f1.4 ile çekilen bir portrede arka plan tamamen geridedir ve flu olarak görünür. Yine bu görüntü f32 ile çekilirse ön planda bulunan odak ile arka plan sanki aynı düzlemde gibi net olurlar.

Enstantane
Deklanşör hızıyla aynı anlamdadır. Ayarlandığı süre boyunca görüntü sensörünün önündeki perdenin (obtüratör) açılıp kapanmasını sağlar.

EV (Pozlama Değeri)
Açılımı “exposure value” yani pozlama değeridir. Dijital kamera dilinde daha çok artı/eksi yönde yani daha karanlık ya da daha parlak yönde kameranın yapabildiği pozlama değerini ifade eder. +2.0 ile -2.0 arasında değişen bir cetvelde ortam aydınlatması veya karartmasının belirli ölçeklerde gerçekleştirilmesini sağlar.

EXIF
Çekilen kare hakkında pozlamadan ISO’ya, odak uzunluğundan çözünürlüğüne kadar tüm bilgilerinin yer aldığı bilgilendirmedir.

Focal Length (Odak Uzunluğu)
Bir objektifin “odak mesafesi” demektir. “Geniş açı”, “normal” ve “tele yani dar açı” şeklinde ifade edilir ve genellikle 35 mm lik kamera objektiflerine göre değerlendirilir.

Focus Lock (Odak Kilidi)
Odak kilidi demektir. Optik zoom yapabilen fotoğraf makinelerinin tamamında bulunan ve odaklama yapılan nesneye kilitlenmeyi sağlayan bir özelliktir. Bu işlem deklanşöre yarım bastığınızda gerçekleşir. Mesela bir yola doğru kamerayı çevirip yarım deklanşöre bastığınızda netleme için makine hazırlanmış olur ki o yoldan daha sonra geçecek bir araba çekilmek istendiğinde deklanşöre hızlıca ve tam basılarak arabayı kareye denk getirmeye çalışılır ki daha önceden netleme kilitlendiğinden resimde odaklama yani netleme problemi olmayacaktır.

FPS
Frame per Second kelimelerinin kısaltılmış halidir. Video ve resim gösterimlerinde saniyede gösterilen kare sayısını ifade eder. Bu değer ne kadar yüksekse görüntüdeki akıcılık o kadar artar.

Frame (Kare/Çerçeve)
Bir video görüntüsünü oluşturan saniyede akan en az 9-15-24-30-60-120 kareden her bir sabit kareye denir.

ISO
Bir kameranın ışığa karşı olan hassasiyet hızını ifade eder. Görüntü sensörünün ışığa olan hassasiyetini arttırır ya da azaltır. Genelde Auto, 100, 200, 400, 800-1200 gibi standart rakamlarla ifade edilir. Sayının yükselmesi demek kameranın daha loş ortamlarda bile mükemmel çekimler yapabilmesi anlamına gelir. Bu konu hakkında daha önce bir yazımız mevcut, incelemek için tıklayınız..

Landscape
Kameralarda manzara çekimleri için fabrikasyon olarak oluşturulmuş bir hazır çekim modudur. Yatay çekim olarak da bilinir.

xz-cam

Macro
Yakın mesafeli çekimi ifade ettiği gibi, genellikle 20 cm den daha yakın mesafeler arasında bir objektifin çekim yapabilme kabaliyetine de denir.

Multi Spot Focusing (Çok Nokta Odaklama)
Çok noktaya göre odaklama demektir. Kameranın, çekimi yapılan alanın bir çok bölgesini hesap ederek en uygun otomatik olarak netleme yapabilmesi kabiliyetidir ki bu özellik gelişmiş modellerde mevcuttur, mobil cihazlar da kullanmaya başlamıştır.

Noise (Gürültü)
Çekim esnasında yeterli ışık olmamasından, resim üzerinde yanlış algılamadan ötürü var olan bir nevi hatalı piksellerdir, yani kirlenmedir. Bazılarına göre gece çekimlerinde yüksek ISO eşdeğerli çekimlerde oluşan yanlış algılanmış pikselleri ifade etmektedir.

Panorama
Bir kameranın tek bir kareninkinden çok daha geniş bir alanda çekim yapabilme yeteneğidir. Genelde bu tür çekimleri kameralar yanyana yapılmış 3 ila 5 adet resmi daha sonra bir yazılım aracılığıyla birleştirmesi sayesinde gerçekleştirebilir.

Programmed AE
Fabrikasyon olarak programlanmış otomatik pozlamaya işaret eder. Ki bu ayarlamada kamera diyafram ve çekim hızı değerlerini otomatik olarak oluşturur. Tam otomatik çekime benzer. Fakat biraz daha farklıdır.

Saturation (Ton)
Beyaz ışığın bir renk üzerine düşen tonlanma derecesini ifade eder. Mesela bir renk yüzde yüz sature edilmiş ise hiç beyaz ışık içermediği söylenebilir. Dolayısıyla griden tonajlar içerir.

Shutter (Denklanşör)
Deklanşör demektir. Genellikle kameraların sağ üst kısımlarında yer alan ve ona bastığınızda resmin çekilme işlemi gerçekleşen bir butondur.

Shutter Priority AE (Denklanşör Öncelikli Otomatik Pozlama)
Çekim hızı öncelikli otomatik pozlama ile çekimi ifade eder ki buna göre kullanıcı çekim hızını belirleyince kamera diyafram aralığını otomatik olarak oluşturması sistemidir. Yüksek hızdaki çekim hızı ayarları ile hızlı hareket eden nesneler yakalanabilir.

Shutter Speed (Denklanşör Hızı)
Deklanşör hızı ya da çekim hızı şeklinde bahsedilen kavram genellikle karşımıza 30 +bulb – 1/2000 saniye, 15 – 1/1000 şeklinde çıkar. Kameranın bir fotoğraf ya da video çekiminde bir saniyede yapabildiği hız veya bu hızda maksimum ve minimum değerlerdir. Profesyonel ve gelişkin seri kameralarda bu değerler çeşitli aralıklarda seçilerek çekim yapılabilirken, amatör kameralar daha çok bu değerleri kullanıcıya ayar imkanı tanımadan default yani fabrikasyon ayarlarda otomatik olarak yapar. 30 saniye gibi bir seçim uzun zamanlı pozlamanın yapılması için kullanılırken, 1/2000 gibi bir seçim hareket eden konuların çekimlerinde pozlamanın yapılabilmesi için tercih edilir.

Time-Lapse
Belli aralıklar ile yapılan bir seri çekim modunu ifade eder. Mesela bir çiçeğin sabah açılmasını bu mod ile seçtiğiniz zaman aralıklarına göre kare kare yakalayabilirsiniz. Bu modda yapılan ardıl çekim aralıklarını siz seçiyorsunuz. Buna göre saatte 60 kare çekim de mümkün, 15 kare çekim de.

sony-xperia-x
Genel olarak kullanılan terimler kısaca bu şekildeydi. Asıl önemli olan bu terimlerin yaptığı işleri biraraya getirebilmek. En iyi kamera kullanımı için sayfamızı takip edin. Kamera kullanımı ile ilgili yazımız devam eden günlerde yayında olacaktır.
Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle esen kalın..

 

Facebook Resmi Grubumuz 

Twitter adresimiz

Facebook Sayfamız

Instagram

HAKKINDA Enver DV

Tech Master

Buna Baktınız Mı?

Xperia™ XZ Premium vs Samsung S8+ Ekran Kıyaslaması

Geçtiğimiz günlerde hem Sony hem de Samsung 2017 yılı için amiral gemi kategorisinde iki yeni …

Tema isteklerinizi bu bağlantıya tıklayarak bize gönderebilirsiniz.