Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.

YenileGeç
Perşembe , 26 Nisan 2018

Fotoğrafçılık: Kameraya Genel Bakış

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle ilk adımımız olan terimlere giriş yaparak ilerde kullanacağımız özelliklerin alt yapılarını kısmen öğrenmiş olduk. Şimdiki yazımızda ise biraz daha ileriye giderek kamera uygulamamıza genel bir bakış atacağız.

Bir fotoğraf ve videoda en önemli şeyler arasında, ışık dengesi, stabilizasyon, bulunduğumuz konum ve ayarlarımız gelir. Işığın bol olduğu bir karede eğer ayarlarınız ve çekilen objeye veya manzaraya duruşunuz yeterli ölçülerde ise ne çekerseniz çekin bir şaheser niteliği taşıyacaktır. Lakin bu durum tam tersi olursa, ortam ışığının çok oluşu dezavantajınız olur ve karşınızdaki görüntüyü istediğiniz gibi aktaramazsınız. Bunun yanında kaliteli ve keskin bir görüntü için kameranızı sabit tutmanız gerekir. Sarsıntı ne kadar az olursa görüntü motorları o kadar etkili çalışır. Özellikle gece çekimlerinde tripod vb. şeylerin kullanılması kusursuz bir görüntü sonucunu ortaya çıkarır.

Ayarlarda dikkat etmemiz gereken şeyleri kısaca özetlemek gerekirse bunların başında ISO, WB, EV, SS gibi ayarlar gelir. ISO, ortam ışığının az olduğu bir ortamda adeta kurtarıcımız gibidir. Fakat ISO’yu çok kullanmakta kumlu ve pastel boya görüntüsü verecektir. Gündüz çekimlerinde 50-100 yeterli olup, gece çekimlerinde ise ortama göre 400-800-1600 kullanabilir,  veya tavsiye etmem ama 3200 ve daha üstünü kullanabilirsiniz. Bunun yanında exposure value dediğimiz EV ayarı, white balance dediğimiz WB ayarı ve bir onlar kadar önemli olan SS kısaltmasıyla shutter speed dengelemesi oldukça önemlidir. Işık telafisini SS, WB ve EV gibi ayarları değiştirerek daha az ISO ile daha parlak ve net çekimler yapabilirsiniz.

Ayarları da tamamladıktan sonra diğer önemseyeceğimiz bir konu objeye veya manzaraya olan bakış açısıdır. Çok yaklaşmak veya aşırı uzaktan odaklanmak istediğimiz görüntünün elde edilmesini engeller. Estetik açıdan bakıldığında bir objeyi veya kişiyi ortalamak da basit ve hoş görünmeyen bir sonuç verebilir. İnce detaylarına girildiğinde bu tarz konuların daha da arttığını görebilirsiniz.

Sürekli bir modda takılıp kalmayın, yeniliklere ve denemelere açık olun ki aradaki farkı anlayarak ilerleyen zamanlarda daha iyi sonuçlar elde edebileceğinizi öğrenin. Daima süper otomatikte kullanmak bazen istediğinizi veremeyebilir. Cihaz her koşulu tahmin edebilse de bazı noktalarda takılabiliyor. Örneğin ortam ışığını dengeli olarak varsayıp flaşı açmadığı veya odak noktasının biraz kaymasından bile kaynaklanarak ISO’yu veya WB’yi yanlış ayarladığı zamanlar olabiliyor. Sonuçta eski bir SLR kamera olmadığına göre ve anlık olarak canlı sonuıç alabildiğimize göre art arda çekimler yaparak en iyiyi yakalayabiliriz. Unutmayın ki profesyoneller bile bir zamanlar amatörlerdi.. “Yenilenin, yenilmeyin.”

Bu yazımıza özel hazırladığımız videomuzda genel anlamda kamera ayarlarından ve modlardan bahsettik, umarım beğenirsiniz.

Facebook, YouTube, Twitter, Instagram gibi sosyal medyadan da bizleri takip etmeyi unutmayın.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle esen kalın..

 

⬇Facebook Resmi Grubumuz⬇ 

⬇Twitter adresimiz⬇

Facebook Sayfamız

Instagram

HAKKINDA Enver DV

Tech Master

Buna Baktınız Mı?

Xperia™ XZ Premium vs Samsung S8+ Ekran Kıyaslaması

Geçtiğimiz günlerde hem Sony hem de Samsung 2017 yılı için amiral gemi kategorisinde iki yeni …

Tema isteklerinizi bu bağlantıya tıklayarak bize gönderebilirsiniz.