Perşembe , 30 Mart 2017

SONY, ANDROİD 7.1.1 SÖZÜNÜ TUTTU

​Sony’nin Android versiyon güncellemeleri peş peşe geliyor diyebiliriz. Henüz diğer firmaların Android 6.0 Marshmallow bile almayıp bekleyen cihazlar var iken bile, Sony cihazlarına Android 7.1.1 güncellemesini vermeye başladı.

Sony verdiği sözü tutarak Xperia X Concept, Android 7.1.1 güncelleştirmesini yayınladı

Daha önce ilk olarak haberini duyurduğumuz Sony, 7.1.1 güncellemesini ilk yayınlayacağını duyurmuştuk BURAYA tıklayarak ilgili habere ulaşabilirsiniz

Sürüm Numarası: 38.3.A.0.41

İlk güncelleme paketinde Xperia™ X ve Xperia™ Performance cihazları Consept yazılım kapsamında Android’in en yeni olan sürümü Android 7.1.1 sürümüne kavuştu. Xperia™ X modelinede Android’in en yeni sürümü gelecek olması ülkemizdeki Sony consept beta kullanıcıların da yeni güncellemeden yararlanabileceği anlamına geliyor.


Güncelleme şimdilik isveç için dağıtılmaya başladı

Android 7.1.1 ile gelecek en önemli özelliklerden biri ise ‘resim klavyesi’ oluyor. Bu klavye sayesinde kullanıcı herhangi bir sohbet uygulamasında iken, uygulama dışına çıkmadan karşı  tarafa resim veya GIF göndermek mümkün olacak. Yapılan açıklamaya göre bu özellik Google’ın resmi uygulamaları olan Hangouts ve Allo uygulamalarında geçerli. Ancak ilerleyen dönemlerde gelen güncellemeler ile bu özellik diğer sohbet uygulamalarında da kullanılabilir olacak.
Ayrıca Google, her Android sürüm güncellemesi ile beraber emojilerde değişikliğe giderken, bu sefer geniş bir emoji çeşitliliği kullanıcılara sunacak. Diğer yandan Android 7.1.1 ile Apple’da gördüğümüz 3D Touch özelliğide bir sonraki beta güncellemesi ile gelecek. Yani bir uygulamaya bastığınızda açılan ufak bir menü ile direkt olarak kısayol bir işlem gerçekleştirebileceksiniz.
Diğer akıllı telefon markalarının amiral gemileri ise güncelleme noktasında henüz bir açıklama yapmış değil. Bakalım ilerleyen günlerde Android 7.1.1 güncellemesi hangi cihazlara ne zaman gelecek göreceğiz. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre, 

Android sürümlerinin kullanım oranları – Aralık 2016

Geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan tabloda Android 7.0 Nougat sürümünü ilk defa görmüştük. Geçtiğimiz ay %0.1’lik bir oranla karşımıza çıkan Android 7 sürümü bu ay %0.4 seviyesine yükselmiş durumda.

Dağılımın ikinci sırasında Android 5 ve 5.1 Lollipop %34 ile yer alırken, üçüncü sırasında ise %26.3 ile Android 6.0 Marshmallow yer alıyor. Dördüncü sırada artık yeni modellerin hiçbirinde görmediğimiz Android 4.4 KitKat sürümü %24 ile karşımıza çıkıyor.
Android 7.0 Nougat, önümüzdeki günlerde en çok umut vaad eden sürüm. 2015 ve 2016 yılının amiral gemileri 2017 yılı itibariyle Android 7 güncelleştirmesini almaya başlayacak. Her geçen ay Android 7’ye ait kullanım oranının katlanarak artması bekleniyor. Ancak burada en büyük iş üreticilere düşüyor çünkü güncellenmesi gereken çok sayıda model var.

Güncellemeler ülkemiz için yayınlandığında duyurusunu yapacağız takipte kalın  😊

    • Takipte kalın  ⬇⬇⤵⤵⤵⤵

Facebook Resmi Grubumuz 

Twitter adresimiz

Facebook Sayfamız

Instagram

HAKKINDA Furkan Ahmet Nuh

Teknoloji meraklısı. Androidci, Sony,XPERIA Tutkunu

Buna Baktınız Mı?

Xperia Z5 Ailesine Nisan Ayında Hata Düzeltme Güncellemesi Geliyor

Sony Xperia Z5 ailesi bir ay önce Android Nougat’a güncellendiğinden düşük arama sesi, hoparlör ses seviyesi …