Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.

YenileGeç
Perşembe , 26 Nisan 2018

XPERIA C5 ULTRA İÇİN MARSHMALLOW YAZILIMI

sony-xperia-c5-ultra

Sony’nin orta segmentinde bulunan Xperia C5 Ultra için Marshmallow güncellemesi geçtiğimiz aylarda yayınlandı. Güncelleme yapamayan kişiler için yayınladığımız rom ile orjinal olarak Avustralya yazılımını kullanabileceklerdir. Ayrıca bu yazılımı yükleyerek daha sonraki güncellemeleri Avustralya cihazları ile eş zamanlı olarak alabilecekler. Bu güncelleme Türkiye cihazları için henüz yayınlanmadığından paylaşma gereği duyduk. Güncelleme dosyasını telefonumuza yüklemek için Flashtool uygulamasına ihtiyacımız olacaktır.

Xperia C5 Ultra (E5553) için Android 6.0 Marshmallow rom dosyasını burdan indirebilirsiniz.

Flashtool uygulamasını burdan indirebilirsiniz.

Flashtool ile yazılım yüklemeyi şu şekilde yapabiliriz;

Flashtool ana ekranında sol üstteki şimşek şekline benzer butona basıyoruz.

1

Flash mode seçili olarak OK butonu ile devam ediyoruz.

2

Yazılım seçme menüsündan cihazımıza göre olan yazılımı seçiyoruz. Telefondaki verilerin kaybolmaması için sağ üst kısımda bulunan WIPE bölümünde bulunan kutulardaki tikleri kaldırıyoruz. Onarma şeklinde yazılım yükleme yapacaksak eğer tüm kutulara tik işareti koyabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra sağ altta bulunan FLASH butonuna basıyoruz.

3

FLASH butonuna bastıktan sonra yazılım dosyası analiz edileceğinden bir müddet bekleyeceğiz.Beklediğimiz süre sonunda aşağıdaki görsel gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekran çıktığında daha önceden kapalı olarak beklettiğimiz telefonun ses kısma butonuna basık tutarak bilgisayarımıza bağlı olan usb kablomuzu telefonumuza takıyoruz ve bu ekran kapanana kadar beklemeye devam ediyoruz. Bağlantı ekranı kapandıktan sonra yazılım telefona yüklemeye başlamıştır, artık ses butonundan parmağımızı kaldırabiliriz. Yükleme işlemi ortalama 10 dakika sürecektir.

4

Not: Bu işlemi telefonunuz güncelleme esnasında yarım kaldığında açılmazsa ve onarım olarak ta kullanabilirsiniz.

HAKKINDA Serdar Gökçe

Yıllardan beri Sony telefonlarını kullanmış sizden biri.

Buna Baktınız Mı?

Sony, Xperia modelleri için Android 7.1 Nougat AOSP Kaynak Kodlarını Yayınladı

​Uzun süredir Android 7.1 Nougat AOSP kaynak kodlarını bekleyen geliştiriciler için Sony, Xperia™ modellerine gelen …

 • Blue Tooth

  Merhaba,bu romu yüklemenin riskleri var mı? Yükleyenlerden romla ilgili sıkıntı yaşayanlar oldu mu? Ayrıca bu rom telefonun garantisini bozar mı?

  • Ahmet Turgay Kaya

   tabiki bozar. sakın yüklemeyin. cihaz arızalanıyor

 • İndirme Deposu

  Merhabalar, flashtool ‘un bu sürüm notunda c4 ve c5 ultra için kullanılması önerilmiyor zira cihaz brick oluyormuş siz denediniz mi acaba çalışıyor mu hocam bilgi verirmisiniz ?

  • Ahmet Turgay Kaya

   benim cihaz brick oldu denemeyin

 • ARCADER KOMANDO

  bunu telefona yüklersek telefonumuz garanti dışı kalırmı ve başka bir zararı varmı ?
  kimler yükledi cevap yazsınlar

  • Ahmet Turgay Kaya

   yükleme kardeş

 • Ahmet Turgay Kaya

  Cihazım brick oldu. Yardım edebilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim xperia ailesi

 • ARCADER KOMANDO

  merhaba bana bugün güncelleme geldi ama yüklüyorum 900.mb küsür sonra telefon restart yapıyor ekranda yeşil android resmi çıkıyor sonra sim kilidi gir ekran kilidini aç diiyor ikisinde açıyorum biraz bekledikten sonra yazılım güncelenmedi hatası alıyorum bugün kaç sefer denedim aynı hata ne yapma lazım hafıza kartını ve sim kartı çıkardsam sorunu çözermiyim?

 • ARCADER KOMANDO

  peki bu indirdiği dosyayı nereye atıyor?
  ne boktan bir durum canımı sıktı bu iş

 • ARCADER KOMANDO

  telefonunuz yavaşlarsa bunları deneyin

  Sony Xperia C5 Ultra’ya Nasıl Reset Atılır?
  Sony xperia C5 Ultra bataryası çıkartılamayan bir telefon türüdür. Bu yüzden her hangi bir donma, ekran donması, takılı kalma, yanıt verememe gibi bir durumda kullanıcılar ne yapacağını bilemez. Bu gibi bir durumda yapılması gereken işlem çok basittir. Reset atma işlemi sayesinde bulunduğunuz durumu düzeltebilirsiniz. Reset atma işlemi sayesinde telefonunuz yeniden başlama moduna girecektir.

  Resetleme yani yeniden başlatma uygulaması her hangi bir veri kaybına sebep olmaz.

  Artık Sony telefonlarda tuş kombinasyonu yapmadan da reset atma işlemi yapabilirsiniz. Sony nin yeni cihazlarında yeni gelen bir güncelleme sayesinde tuş kombinasyonu yapmadan da reset işlemi yapabilmek mümkün. Peki, tuş kombinasyonu yapmadan Sony Xperia C5 Ultra’ya nasıl reset atılır?

  Sony Xperia C5 Ultra akıllı telefonunuza reset atmak için sim kartı ile hafıza kartı tepsilerinin bulunduğu kısmın kapağını açmanız gerekir. Köşede yanında OFF yazan bir delik olduğunu göreceksiniz. Yanında OFF yazan o deliğe kürdan ile bir süre basmanız telefonunuza reset atmanız için yeterli olacaktır.

  Sony Xperia C5 Ultra Akıllı telefonunuza reset attıktan sonra telefonunuz yeniden başlayacaktır. Bu işlemi uyguladıktan sonra her hangi bir veri kaybına uğramayacaksınız. Telefonunuz yeniden başladıktan sonra telefonunuzu yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tema isteklerinizi bu bağlantıya tıklayarak bize gönderebilirsiniz.