Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.

YenileGeç
Cuma , 20 Nisan 2018

Xperia™ XZ Premium Yeni Ekran Teknolojileri

Sony MWC 2017 Fuarı‘nda en iyi akıllı cihaz ödülünü de alan Xperia™ XZ Premium‘u tanıttı. Xperia™ XZ Premium dünyanın ilk HDR 4K ekranına sahip cihazı olurken yine ünvanı dünyanın ilk 4K ekranlı Xperia™ Z5 Premium‘dan aldı. Gelişmiş ekran teknolojisi, tasarımı, kamerası ve performansı ile birçok kesimin ilgisini çekmeyi başaran Xperia™ XZ Premium büyük satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyor.

Motion Eye™ kamerası ile 960 FPS‘ye kadar video çekimi yapabilen cihaz bu çok konuşlan özelliğinin yanısıra 4K HDR  ekranı ile bir önceki premium modeline göre büyük bir gelişme kaydetmiş diyebiliriz. Şimdi gelin Sony’nin bu yeni ve en iyi ekran teknolojilerini biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Sony Xperia™ XZ’nin ekran teknolojisinin gelişimini 3 ana konuda birleştirmek mümkün. 2’si 1 arada yeni Live Color LED teknolojisi, yeni nesil geliştirilmiş 4K ve HDR teknolojisi ve bir önceki Xperia™ Z5 Premium‘a göre %40 parlaklık artışı ile %100’den %138‘e çıkarılan geniş renk aralığı.

Xperia™ XZ Premium’un yeni teknolojisi 4K HDR ekran Sony’nin Bravia TV ekibi ile birlikte geliştirildi ve Sony’nin bu en yeni ve en iyi amiral gemisi modeline entegre edildi.Ancak bu HDR teknolojisi TV’ye göre biraz farklılık gösteriyor. Ekran parlaklık seviyesine göre değişiklik gösteren yazılımsal HDR motoru kullanılmış.Böylece cihaz size Qulacomm işlemci (Snapdragon 835) ile en iyi HDR deneyimini sunabiliyor.

Şuan teknoloji piyasasında yaygın olarak kullanılan HDR teknolojileri Dolby Vision, HDR10, HLG and SL-HDR1 olmakla birlikte Sony Xperia™ XZ ise bunlardan HDR10 ve HLG(Hibrid Log Gama) teknolojilerini kullanmaktadır.

Bununla birlikte Youtube‘da Xperia™ XZ Premium için özel olarak 2160P seçeneği de aktif hale geliyor. Yani dilerseniz cihazınızın bu gelişmiş 4K özelliği ile Youtube videolarının tadını çıkarabilirsiniz.

Sony’nin bir diğer 4K teknolojisi ise çözünürlük yükseltme yani upscaling. Normalde düşük çözünürlükte olan görseli yazılımsal destek ile 4K görüntüye çevirebiliyor. Bu işlemi genel anlamda 2K’dan 4K’ya geçişlerde sağlayabilen yazılım klasik çözünürlük yükseltme olan piksel çarpımı/çiftleme (doubler) ile değil daha iyi görüntü sağlayan piksel tamamlama(pixel complement) ile gerçekleştirmektedir. Böylece kullanıcıya 2K’dan K’ya geçişi tam anlamıyla yansıtabilmekte. Ancak burada başka bir problem daha devreye giriyor. Tabiki güç tüketimi. 5.5″ ekranda haliyle bu işlemi yapmak batarya süresini kısaltacaktır. Sony yine bu anlamda en iyi sonucu en az güç tüketimi ile çözmeyi de başarmış durumda. Görüntü işleme ile batarya ömrü arasındaki dengeyi çok iyi yakalamış Sony.

Batarya ömrünün iyi olabilmesi için Sony  piksel çarpımı/çiftleme (doubler) özelliğini web tarayıcıları ve oyun gibi çok pil harcayan kısımlarda kullanırken piksel tamamlama(pixel complement) ise daha az pil harcayan albüm ve video uygulamaları için tercih etmiş.Yani genel anlamda Full HD çözünürlüğündeki ekran bahsettiğim durumlarda 4K çözünürlüğe otomatik olarak geçiyor ve 4K’ya geçişte iki farklı teknoloji kullanıyor.

Gelelim renk konusuna. Resim renk kalitesi geliştirme teknolojisi için Xperia™ XZ Premium’da diğer modellerden farklı olarak renk aralığı kontrastı, görüntü iyileştirme modu ve beyaz dengesi ile üç farklı seçenek kullanılmış. Kullanıcılar renk aralığı ve kontrast kısmında ise profesyonel mod, standart mod, ultra gerçekçi mod ile yine 3 farklı modu seçebilecekler.

Burada dikkat etmemiz gerek küçük ama önemli bir ayrıntı var. Sony önceki cihazlarında Süper canlı mod ve X-Reality olarak iki görüntü geliştirme modu kullanıyor ve bu yazılımsal destek sadece video ve resimlerin bulunduğu Albüm uygulamasında geçerli oluyordu.Ancak yeni görüntü geliştirme sistemi ana ekran,albüm ve diğer tüm 3. parti uygulamalarda da kullanılabiliyor.Yani artık bu görüntü geliştirmeleri seçtiğiniz zaman cihaz otomotik olarak tüm ekranda optimizasyonu yapıyor ve %138‘e kadar genişletilmiş renk aralığında size tüm görüntüyü sunabiliyor.

Ve son olarak beyaz dengesine gelelim. Beyaz dengesi artık her bir görüntü modu için ayrı ayrı ayarlanıyor ve bu değeri hafızasında tutuyor. Yani siz görüntü geliştirme modları arasında geçişler yaptığınızda sizin ayarladığınız beyaz dengesi değerleri de otomatik olarak değişebiliyor.

İşte gördüğünüz gibi aslında 4K HDR ekran diye tanıtılan özelliğin altında böyle teknolojiler yatıyor. Kullanıcılar tüm bunları bilmeli ve alacağı cihazı iyi tanımalıdır. Ancak bu durumda kullandığı cihazın neler getirdiğini görebilir. Sonuç itibariyle Sony zaten iyi olan ve üstün teknolojilerle bezenmiş ekranını Xperia™ XZ Premium ile bir seviye daha yukarıya taşımış. Özellikle Xperia™ Z5 Premium’a göre çok büyük mesafeler kaydedilmiş.

HAKKINDA Sait Güldal

Büyük Xperia™ ve Sony Hayranı, Android, Mobil Dünya ve Teknoloji

Buna Baktınız Mı?

Türk Geliştiricinin Oyununu İndir ve 2000 TL Kazan! – Tough Jumping 2

Türk Kadın geliştirici tarafından hazırlanan Tough Jumping 2, yeni güncellemesiyle beraber yeni bir tasarıma kavuştu. …

  • Quad

    Hee hiç bi yerde yok sallamayın amk dün başka gruplar ve sitelerde vardı

Tema isteklerinizi bu bağlantıya tıklayarak bize gönderebilirsiniz.