Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.

YenileGeç
Cuma , 20 Nisan 2018

Xperia™ XZ’nin Yeni Sensörlerine Yakından Bakıyoruz

>>Bildiğimiz gibi Japon teknoloji devi Sony, IFA 2016 Fuarı‘nda yeni amiral gemisi Xperia™ XZ‘yi lanse etti. Şüphesiz ki tasarımında yaptığı yenilikler yanında kamera alanında da büyük değişimler ve geliştirmelere imza attı. 5 eksen dijital görüntü sabitleme, renk algılama sensörü, lazer otofokus ve yazılım kanadında eklediği yeni resim işleme algoritması ile kullanıcıların ilgisini çekmeyi amaçlıyor. Tamam ama nedir tüm bu özellikler? Gerçekten işe yarıyor mu? Sony hakikaten kamerada Xperia™ XZ ile çıtasını bir üst seviyeye taşıdı mı? Gelin tüm bunların cevabını detaylara inerek birlikte arayalım.

tumblr_inline_odhfrtfwj11tnmxs1_1280

>>Sony Mobile yeni kamera teknolojisinde  odak, mesafe ve renk üçlü algılama teknolojisi ile donattığı Xperia™ XZ ile bulanıklık  ve bozulma olmadan net görüntüler çekebilmenize olanak sağlıyor.Bu anlamda 5 eksenli görüntü sabitleme ile hareket halinde olsanız dahi cihaz bu harekete bağlı olarak ters bir algoritma sistemi çalıştırarak görüntünün kaymasını engelliyor ve bunu tam 5 eksende (Roll,pitch,yaw,X ve Y) yapıyor böylece görüntünün titremesini de engelliyor. Bu teknoloji elbette video çekimlerinde çok daha etkili olacaktır, ancak fotoğraf çekimlerinde de faydalı olacağı kesin.

tumblr_inline_odhgnzyhbi1tnmxs1_1280

>>Şimdi gelelim odak konusuna. Bildiğiniz gibi Sony Xperia™ X / X Performance ile kamerada dilimize “öngörülü nesne izleme” şeklinde çevirebileceğimiz hibrit bir takip sistemi ekledi. Böylece seçtiğimiz nesneyi hareket halinde bile seçiyor ve sürekli olarak o nesneye odaklı kalıyor.Yeni amiralde ise bu hibrit sisteminin yanı sıra “lazer otofokus” eklendi ve kamera odaklama anlamında bir adım daha gelişmiş oldu.

>>Lazer otofokus sayesinde nesnenin mesafesini algılayan sensör nesne hareket halinde dahi olsa öngürülü şekilde odaklama yapıyor ve nesnenin hareketine bağlı odak kaybolmalarını en aza indirgiyor. Bunun yanında Xperia™ XZ durgun halde iken kameranın deklanşör tuşuna basılı tutarak yapacağınız hamle ile 0,6 saniyeden daha az sürede açılıyor, odaklıyor, fotoğrafı çekiyor ve kayıt ediyor. Sizce de harika değil mi?

tumblr_inline_odhgmo4b8q1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhgm0soyy1tnmxs1_1280

>>Tüm bu açıklamalar ışığında, hareket halindeki nesnelerin çekiminde Xperia™ XZ’nin performansına aşağıdaki fotoğraflar ile göz atalım;

tumblr_inline_odhftrqeer1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhftqlbsa1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhfxn22tp1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhfzgxly81tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhfzheacm1tnmxs1_1280

>>Sırada bir diğer yeni sensör renk algılama sensörü var. Bilimsel adıyla RGBC-IR  ortamın ışık,dalga boyu ve faz durumuna göre nesnenin renklerini seçiyor,algılıyor ve en doğru renk dağılımını işleyerek bize net ve doğru renklerden oluşan görüntüyü sunuyor. Yani kısacası beyaz dengesini en iyi şekilde ayarlıyor. Birlikte bu sensörün farkını gözlemleyelim. Aşağıdaki örnek görsellerde ilk fotoğraflar RGBC-IR sensörünün kapalı ikicisi ise açık olduğu durumu yansıtmakta.Fark açıkça ortada.

tumblr_inline_odhgmxf3hk1tnmxs1_1280

tumblr_inline_odhgngayfk1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhg2otiao1tnmxs1_1280

tumblr_inline_odhgniwbh61tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhg2shta51tnmxs1_1280

>> Tüm bu yeni sensörlerin yanı sıra Bionz™ görüntü işleme teknolojisindeki gelişmeler de bizlere daha keskin ve net görüntüler sağlamakta. Aşağıdaki görselde 8MP ile çekilmiş Xperia™ Z5 ile Xperia™ XZ kıyaslaması görünüyor. Gerçekten yazılımsal olarak da epey ilerleme kaydedilmiş gibi.

tumblr_inline_odhgksvqul1tnmxs1_1280

>> Artık sizleri bu yeni amiralde kullanılan “üçlü görüntü algılama teknolojisi” nin marifetlerini sergilediği kamera performansı ile başbaşa bırakıyorum.Birçoğunuzun Sony’nin yeni canavarını tercih edeceğinize eminim. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim…

tumblr_inline_odhg57st3b1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhg4vqel11tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhg4segms1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhg4d10fg1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhg4cqqlm1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhg4cn6eu1tnmxs1_1280 tumblr_inline_odhg3n11bp1tnmxs1_1280

HAKKINDA Sait Güldal

Büyük Xperia™ ve Sony Hayranı, Android, Mobil Dünya ve Teknoloji

Buna Baktınız Mı?

Türk Geliştiricinin Oyununu İndir ve 2000 TL Kazan! – Tough Jumping 2

Türk Kadın geliştirici tarafından hazırlanan Tough Jumping 2, yeni güncellemesiyle beraber yeni bir tasarıma kavuştu. …

Tema isteklerinizi bu bağlantıya tıklayarak bize gönderebilirsiniz.