Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.

YenileGeç
Çarşamba , 23 Mayıs 2018

XZ Premium mu, S8+ mı Daha İyi Fotoğraf Çekiyor?

Sony, yeni amiral gemisi olan Xperia XZ Premium modelinin tanıtımında da, daha önce birçok kez olduğu gibi yine kamerasını ön planda tuttu. Peki bu hamle doğru bir hamle miydi? Sony Xperia™ Ailesi adına bu soruya cevap aradım. İşte düşüncelerim:

Sony’nin mobil fotoğrafçılığa ne kadar önem verdiğini tartışmamıza gerek yok. Şüphesiz ki en iyi sensörleri Sony tasarlıyor ve üretiyor. Buraya kadar sıkıntı yok. Asıl sıkıntı, Sony’nin bu sensörleri sektördeki diğer rakiplerine pazarlıyor olmasıyla başlıyor. Galaxy S8+ ve iPhone 7 Plus gibi cihazlar, Sony’nin güncel sensörlerini kullanan en gözde cihazlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Aklımıza gelen ilk soru şu: “Bu iki cihaza sensör satmakta olan Sony, bu iki cihazdan daha başarılı fotoğraflar çekebiliyor mu?” Cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

Bu garip durumun kökeninde tabi ki yazılım var! Sony’nin kullandığı kodlar genel olarak Samsung ve Apple firmalarının kullandığı görüntü işleme algoritmalarından daha kalitesizdir. Bu yüzdendir ki; Sony cihazları teknik açıdan rakiplerine göre çok daha iyi olsa da, yazılımla birleştiği zaman maalesef Samsung ve/veya Apple firmalarından geride kalıyor.

İtiraf etmek gerekiyor ki şu ana kadar olan süreçte yazılımsal olarak hep bir adım geride kalan Sony, bizleri hep hayal kırıklığına uğrattı.

Peki ya Xperia XZ Premium için de bu geçerli olacak mı?

Yeni amiral gemisi ile birlikte Sony, yine en iyi kamerayı geliştirdiğini iddia ediyor. Bu bizim alışkın olduğumuz bir iddia. Sony, Ericsson ortaklığından beri bu ifadeyi kullanıyor zaten. Ve üzülerek söylüyoruz ki çoğu zaman bu iddia doğru olamadı. Peki ya Sony’nin Xperia XZ Premium üzerinden iddia ettiği ‘en iyi kamera’ ifadesi ne kadar gerçekçi?

Edindiğim çeşitli testleri inceledim ve sizler için derledim:

 

Fotoğraf 1:

S8+

XZ Premium

Öncelikle belirtelim ki iki cihaz da oldukça iyi iş çıkarmış. Maksimum çözünürlükte ve otomatik modlarda çekilen bu görsellerin aydınlatma koşulları da oldukça verimli. Renklerin ne kadar da canlı göründüğünü düşünürsek gerçekten takdire şayanlar.

İki cihazı da övdükten sonra işimize bakalım: İki fotoğrafı ve mekanın gözle görünen görüntüsünü dikkate aldığımızda Xperia XZ Premium bariz şekilde daha doğal renkler sunmuş. S8+’ın karanlık kısımlarda kalan canlılığı artırmak için HDR’den faydalandığı da aşikar. Bunun dışında detaylar konusunda da Xperia XZ Premium’un daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Yaprakların ayrıntılarına indiğimizde S8+’ın biraz daha yayılmış olduğunu gözlemliyoruz. Bunu da düşük çözünürlük ile açıklayabiliriz. (12 megapiksel) Xperia XZ Premium da ise bu rakam 19.

 

Fotoğraf 2:

S8+

XZ Premium

Bu fotoğrafları kıyasladığımızda, Sony Xperia XZ Premium’un hem yakın dokuları hem de arka planda kalan uzak dokuları(örneğin en arka plandaki binaları) daha iyi tanımladığını söyleyebiliriz. Tabi ki bunun sebebini yüksek çözünürlükle açıklamak mümkün. Ayrıca deniz kısmına dikkat ettiğimiz zaman Xperia XZ Premium’un ‘suluboya’ gibi göstermiş olduğu kısımları S8+‘ın daha az bulanık ve daha ayrıntılı olarak sunduğunu söylemek mümkün.

Renk konusunda ise yine Sony’nin amiral gemisi daha doğal ve başarılı. S8+’ın sunmuş olduğu renkler daha canlı ve gösterişli olmasına rağmen gerçeklikten daha uzak. Ayrıca yine gölgelerdeki karartılardan kurtulmak için otomatik olarak HDR’dan faydalanılmış.

 

Fotoğraf 3:

S8+

Xperia XZ Premium

Fotoğrafların genel bütünlüğüne baktığımızda Sony’nin amiral gemisinin 19 megapiksel çözünürlükteki kamerasının fark yarattığını söyleyebilirim. Teknede bulunan yunus figürüne ve hemen sağ tarafındaki uyarı notundaki yazılara baktığımızda Xperia XZ Premium’un daha keskin bir görüntü sunduğunu ve haliyle daha başarılı olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca yine arka plandaki ayrıntıları Xperia XZ Premium daha net göstermiş.

Aynı başarıyı deniz yüzeyi için söyleyebilmek maalesef zor. Xperia XZ Premium’un daha doğal olduğu aşikar, fakat netlik konusunda burada geri kalmış. S8+, çözünürlük olarak geride kalsa da bu bölgedeki eksikliğini bazı yapay netlikler ile telafi etmeyi başarmış gibi görünüyor.

 

Fotoğraf 4:

S8+

Xperia XZ Premium

Diğer fotoğraflarda yorum yaparken zorlandığımı söyleyebilirim. Fakat bu 2 karede her şey gayet net. Xperia XZ Premium’un net bir üstünlüğü var. Sony’nin amiral gemisi bariz şekilde daha kontrastlı ve daha gerçekçi renkler sunmuş.

S8+’ın üstünlük kurduğu tek nokta bazı kesimlerde daha net olması.

 

Fotoğraf 5:

S8+

Xperia XZ Premium

Derinlikte kalan karmaşık kısımları incelediğimiz zaman S8+’ın daha başarılı bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Genel olarak detaylar konusunda S8+’tan daha başarılı olduğunu düşündüğüm XZ Premium, diğer fotoğraflara ekstra olarak bu fotoğrafta bulunan pencereden giren ışıklar ile birlikte netlik konusunda geride kalmış gibi görünüyor.

Ayrıca XZ Premium’un ışık yüzünden bir miktar kontrast kaybettiğini gözlemleyebiliyorum. S8+ ise yine gereğinden fazla aydınlatmış.

 

SONUÇ:

Sony’nin XZ Premium ile birlikte ilerleme kaydettiğini söylemekte hiçbir mahsur göremiyorum. Japon teknoloji devi, eskisine oranla daha iyi iş çıkarmış ve bu sefer rakiplerinden geride kalmamış.

Sonuçları genel hatları ile yorumladığımız zaman ezici bir üstünlükten söz etmek mümkün değil. Fakat lehte daha fazla husus var. Özellikle kontrast ve renk gerçekçiliği konusunda XZ Premium liderliği elinde bulunduruyor. Buraya detaylara indiğimizde yakaladığımız keskinliği de ekleyebiliriz. Yine de cihazın yazılımsal olarak beni tatmin ettiğini söyleyemem. Özellikle karmaşık alanları çözmesi gereken HDR modu S8+’da daha verimli çalışıyor.

 

HAKKINDA Hakan Turan

Buna Baktınız Mı?

Türk Geliştiricinin Oyununu İndir ve 2000 TL Kazan! – Tough Jumping 2

Türk Kadın geliştirici tarafından hazırlanan Tough Jumping 2, yeni güncellemesiyle beraber yeni bir tasarıma kavuştu. …

Tema isteklerinizi bu bağlantıya tıklayarak bize gönderebilirsiniz.